Masz kilka kredytów i pożyczek, a ich terminowe spłacanie przychodzi Ci coraz trudniej? Przemyśl konsolidację swojego zadłużenia.
Konsolidacja kredytów to zaciągnięcie jednego kredytu na spłatę wszystkich innych zobowiązań. Możliwa jest konsolidacja różnego rodzaju kredytów (gotówkowe, hipoteczne, samochodowe, dług na karcie kredytowej, debet na koncie osobistym), na rożne kwoty, rożne okresy spłaty, w rożnych bankach. Bank konsolidujący zadłużenie (może to być zupełnie inny bank niż te, w których posiada się kredyty) połączy wszystkie te kredyty w jeden, zwykle o dłuższym okresie spłaty niż większość z konsolidowanych kredytów. Wskutek takiego zabiegu, rata nowego kredytu będzie niższa niż suma rat wszystkich konsolidowanych kredytów. Drugą, mniej pozytywną implikacją, będzie wzrost kwoty odsetek, które łącznie odda się kredytodawcy (to konsekwencja dłuższego okresu spłaty – im dłużej spłaca się kredyt, tym więcej czasu na zarabianie na kredytobiorcy ma bank). Dodatkowo, należy się przygotować na inne opłaty, np. prowizja za udzielenie kredytu konsolidacyjnego czy dodatkowe ubezpieczenia. Może się także zdarzyć, że swoje prowizje, za wcześniejszą spłatę kredytu, pobiorą również poprzedni kredytobiorcy.
Banki stosują rozmaite zabezpieczenia kredytów konsolidacyjnych. Od ich jakości może zależeć stopa oprocentowania. Najlepszym jest hipoteka na nieruchomości- wówczas oprocentowanie jest najniższe.
Jeśli więc masz kilka kredytów, i z trudnością przychodzi Ci ich regulowanie lub choćby kontrola dni spłaty, pomyśl o konsolidacji swojego zadłużenia. Takie rozwiązanie może przynieść ulgę Twojemu budżetowi domowemu (tym bardziej, że w ramach kredytu konsolidacyjnego można wziąć dodatkową gotówkę, ponad sumę wszystkich konsolidowanych kredytów), a Tobie – wygodę w postaci jednej raty. Na początku jednak dokładnie oblicz, o ile obniżą się zobowiązania, jeżeli połączysz kilka spłacanych kredytów, a ile będzie Cię kosztowała operacja konsolidacji. Dopiero na tej podstawie podejmij ostateczną decyzję.